بیش از 17 هزار نسخه کتاب به مبلغ 24 میلیارد ریال در دهمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی فروخته شد.
کاظم آرمان‌پور، مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به برگزاری دهمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاه همزمان با هفته پژوهش، گفت: این نمایشگاه با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با رویکرد تجهیز کتابخانه‌های تخصصی و دانشگاهی از طریق پرتال نشر دانشگاهی (پند) و به صورت مجازی برگزار کرد.
 
وی افزود: در این نمایشگاه، کتابخانه‌ها با 20 درصد تخفیف ناشران و 20 درصد یارانه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموع جمعاً 40 درصد تخفیف کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری کردند.
 
آرمان‌پور با بیان اینکه در دهمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی، در مجموع حدود 17000 نسخه کتاب فروخته شد، توضیح داد: این کتاب‌ها به ارزش 24 میلیارد ریال از سوی ناشران دانشگاهی به فروش رسید و از طرف معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود 4 میلیارد و 600 میلیون ریال یارانه به کتابخانه‌ها تخصیص داده شد؛ البته در دهمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی فقط آثار ناشران با تاریخ اعلام وصول 1391 به بعد، امکان عرضه داشت.
 
آرمان‌پور با اشاره به بستر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب دانشگاهی، گفت: پرتال نشر دانشگاهی‌(پند)، که می‌توان از آن به‌عنوان سرمایه انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی یاد کرد،‌ برای همه ناشران حوزه دانشگاهی امکان برابر برای عرضه آثار خود ایجاد کرد‌ه ‌است و با برنامه‌ریزی در حال افزایش کارایی و بروز­رسانی پرتال پند هستیم.
 
وی همچنین یادآور شد: پُرتال نشر دانشگاهی در ایام سال به‌عنوان ویترین آثار ناشران حوزه دانشگاهی درحال فعالیت است و علاقه‌مندان (دانشجویان، استادان دانشگاه و کتابخانه­‌ها) علاوه بر آگاهی از آخرین آثار منتشر شده درحوزه دانشگاهی می‌توانند با حداقل 10 درصد تخفیف کتاب‌ مورد نیاز خود را از پرتال تهیه کنند.

آرمان‌پور همچنین با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی همزمان با هفته پژوهش در تقویم کتابخانه­‌ها ثبت شده است، افزود: امسال نسبت به سال گذشته، شاهد مشارکت تعداد بیشتری از کتابخانه‌ها بودیم. امیدوارم با برنامه‌ریزی بهتر این امر در سال­‌های آتی نیز گسترش و توسعه یابد.
 
وی با طرح این موضوع که هدفمندی اختصاص یارانه در نمایشگاه مجازی و پرتال پند به معنای واقعی، تحقق یافت، گفت: به زودی گزارش دقیق همراه با جزئیات درباره میزان خرید هر یک از کتابخانه­‌ها و استفاده از یارانه و نیز میزان فروش هر ناشر را منتشر خواهیم کرد.
 
آرمان‌پور با اشاره به حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برپایی این رویداد، توضیح داد: از حمایت معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران همچنین ناشران شرکت­‌کننده در نمایشگاه و مدیران پژوهشی دانشگاه­‌ها و کتابخانه‌ها تقدیر و تشکر می‌کنم.
 
دهمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی از 26 آذر تا 5 دی‌ماه برگزار شد که به دلیل استقبال دانشگاه‌ها زمان برپایی آن تا 9 دی‌ماه تمدید شد.