کمر همت انجمن ناشران برای مبارزه با تکثیر غیر قانونی

تکثیر غیرقانونی که مدتی است بیش از همیشه گریبانگیر صنعت نشر شده و امروز داد ناشران و مولفان را درآورده است، نیازمند مقابله برای پیشگیری از آسیب های بیشتر به این عرصه فرهنگی است و انجمن ناشران کتاب هایدانشگاهی کمر همت برای مقابله با آن بسته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی به مناسبت هفته پژوهش نشست های تخصصی در خصوصبررسی راهکارها و برنامه های مقابله با تکثیر غیر قانونی کتاب های دانشگاهی برگزار کرد که نتیجه آنها در قالب پیشنهادات و نیز طرحی برای مقابله امروز (دوشنبه) طی نشستی از سوی مسئولان این انجمن با خبرنگاران اعلام شد.
**پیشگیری وضعی از تکثیر غیرقانونی با نایاب نبودن کتاب در بازار
دکتر سید عباس حسینی نیک حقوقدان و مدیر انتشارات مجد در این نشست اظهارکرد: نگاه یک جانبه به تکثیرهای غیرقانونی باعث می شود با ادامه وضعیت کنونی مواجه شویم که روزبروز تکثیر غیرقانونی افزایش می یابد.
وی افزود: یکی از مهمترین و جدید ترین بخش های حقوق که الان در دنیا مطرح است این است که به پدیده های اجتماعی و بزهکاری نگاه پیشگیرانه شود نگاهی که بهترین برخورد را داشته و نتیجه بخش باشد.
حسینی نیک گفت؛ مدیریت جامعه فارغ از حقوق های سنتی که برای تشفی خاطر بزه مجازات می کرد؛ باید برای این مجازات کند که نتیجه اجتماعی داشته و مفید باشد.
وی افزود: در دنیای حقوق مدرن امروز برای پدیده های اجتماعی و تخلفات و بزهکاری ها دو دیدگاه دارند که می توان در حوزه تکثیرغیرقانونی هم مطرح کرد؛ یک دیدگاه نوع نگاه به این جرم و تکثیر غیرقانونی است و دیدگاه دوم سیاست حقوقی جامعه برای چگونگی برخورد با جرم است.
وی گفت: مهمترین مساله در جرم شناسی پیشگیری از جرم است که با این امر هزینه های برخورد با بزه کاهش پیدا می کند؛ قوانین پیشگیرانه در این بخش کمک می کند و در کنار آن فرهنگ سازی در مطبوعات و مدارس و غیره هم باید صورت گیرد.
حسینی نیک افزود: در بخش پیشگیری، پیشگیری های وضعی هم شکل دیگری است که در حوزه تکثیرهای غیرقانونی پیشگیری وضعی به این صورت است که کتاب در بازار نایاب نباشد و قیمت بالای خارج از عرف نداشته باشد، تخفیف معقول به کتابفروشان داده شود و نوع معامله ناشران با کتابفروشان هم حتما نقدی نباشد.
وی ادامه داد: اما جامع ترین پیشگیری ها، پیشگیری های اجتماعی است؛ جامعه با وضع قوانین و اعمال قانون از وقوع جرائم ممانعت می کند و از سوی دیگر قوانین محکم و صریح و بدون حاشیه و به دور از تعبیرهای گوناگون و عکس العمل سریع دستگاه قضا بازدارنده از اعمال مجرمان خواهد بود.
وی گفت: از سوی دیگر زمینه های وقوع جرم هم باید بررسی شود مثلا زمینه های فرهنگی مثل اطلاع نداشتن مخاطبان از حقوق ناشران همانند تکثیر درفضای محازی و یا زمینه های اقتصادی را نیز باید مدنظر قرار داد از جمله گرانی کتاب برای مشتری.
این حقوقدان افزود: واقعیت این است که کتاب برای طبقه دانشجوی عموما کتابخوان، نسبت به سطح زندگی اش گران است، پولدارهای ما کتاب نمی خوانند و کتابخوان های ما پول ندارند عموما. همچنین در کنار اینها سودجویانی هستند که کتاب های ناشران را تکثیر غیرقانونی می کنند هزینه حروف چینی نمی دهند، تخفیف بالاتری می دهند و این هم خود معضلی است.
وی تاکید کرد: هزینه های اقتصادی قابل توجه است چه از طرف سودحویان چه دلسوزان و در کنار اینها زمینه های صنفی نیز مانند مخدوش کردن قیمت کتاب و غیره مهم است.
وی افزود: اصولا امروز پدیده تکثیرهای غیرقانونی و یک جانبه دیدن این معضل فقط باعث حمله با پلیس و ضبط یکسری کتابها شده است.اگر جوانب دیگر را در حوزه جرم شناسی نبینیم با پلیس کاری انجام نخواهد شد.
حسینی تاکید کرد: باید ببینیم چه سیاست جناحی پیش بینی کنیم که در این زمینه حقوق های تقنینی، قضایی و اداری و صنفی را می توان از جمله راهکارهای حقوقی پیشنهادی عنوان کرد.
وی افزود: در بخش حقوق تقنینی باید دولت و جامعه قوانین محکم و صریح و جامع و کامل داشته باشند؛ یکی از اشکالات قوانین حقوق نشر مختصر بودن قانون است، در سیاست تقنینی باید ناشران تلاش کنند که قوانین جدید به اقتضای وضعیت موجود تصویب و تدوین شود.که لایحه جدید این قانون اکنون در مجلس است.
وی گفت: در بخش سیاست قضایی باید گفت سالها نیاز به اصلاحات قوانین مطرح می شد که به نظر می رسد سیاست قضایی باید اصلاح شود تا اقدامات لازم بازدارنده انجام شود وگرنه قوانین موجود این کارایی را دارد و فقط ضمانت اجرایی می خواهند.
به گفته حسینی نیک در بخش سیاست اداری و صنفی نیز وقت نباید صرف دعواهای انجمنی شود وقتی تمام سرمایه نشر در حال تاراج است.
وی با اشاره به لزوم دقت نظر بیشتر ارشاد در اعطای مجوزها گفت: در جرم شناسی موضوعی به نام شیشه های شکسته مطرح است که براساس این موضوع در همه حوزه های اجتماعی از جمله نشر اگر با تخلفات برخورد اجتماعی و حقوقی نشود کم کم به وضع موجود و متخلفان اضافه می شود.
**علل، عوامل و راهکارهای پیشنهادی مقابله با تکثیر غیرقانونی
مرتضی زینعلی کارشناس حوزه نشر نیز در این نشست گفت: در هیات مدیره دوره هفتم انجمن ناشران مبنا بر سیاست گذاری در سطح کلان بود، تکثیر غیرقانونی کتاب های دانشگاهی به روش های مختلف از جمله کپی جزئی و کلی و همچنین انتشار فایل pdf کتابدر سایت ها و شبکه های مجازی گفته می شود.
وی افزود: یکی از مهمترین علل تکثیر غیر قانونی را می توان در قیمت پایین‌تر کتاب ها در تکثیر غیر قانونی دانست که ناشی از حذف هزینه‌های آماده‌سازی پیش از انتشار توسط تکثیر کنندگان و عدم پرداخت حقوق پدیدآورندگان است.
زینعلی گفت: دسترسی سریعتر به کتاب‌های تکثیر شده غیر قانونی، هزینه‌های بالای پست، اتمام چاپ کتاب‌ها در یک بازه زمانی، ناآگاهی یا کم آگاهی مصرف کنندگان از قوانین حق مولف و ناشر از دیگر علل تکثیر غیرقانونی است.
وی افزود: عوامل این مسئله را می توان در واحد های تکثیر غیر قانونی در دانشگاه‌ها، دفاتر تکثیر و مراکز چاپ دیجیتال ، دانشجویانی که با هدف کاهش هزینه خرید کتاب به تقسیم فایل یا کتاب با یکدیگر و استادان مشوق دانشجویان و یا تسلیم در برابر تقاضا های دانشجویان به بهانه کاهش هزینه های تامین کتاب دانست.
وی گفت: گروهی از کتاب‌فروشان، ناشران و افراد سودجوی ناشناس در فضای مجازی نیز از دیگر عوامل هستند.
این کارشناس نشر به برنامه های پیشنهادی انجمن اشاره کرد و افزود: انجام تحقیقات دانشگاهی مستقل درباره شناسایی علل و عوامل آسیب ها و راهکارهای پیشگیری از وقوع مساله توسط کارگروه حقوقی از جمله پیشنهادات است.
وی گفت: حمایت از تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی مرتبط با علل و عوامل آسیب‌ها و ابلاغ کتبی این موضوع به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و درخواست انجمن برای نشست با مسئولان وزارت خانه های مربوط و اتخاذ تدابیر حمایتی برای تولید فیلم ها و انیمیشن های آگاهی بخش توسط شرکت های فناوری از دیگر راهکارهای پیشنهادی است.
زینعلی گفت: کاهش یا حذف تعرفه های پست، ایجاد تسهیلات لازم توسط انجمن جهت دسترسی آسان دانشجویان به کتاب هایدانشگاهی از طریق برگزاری نمایشگاه های فیزیکی یا مجازی، برگزاری دوره های آموزشی نشر حرفه ای استفاده از ظرفیت های رسانه ها و مراجع تقلید و شخصیت های علمی و فرهنگی و هنری و تقویت سیستم توزیع کتاب دانشگاهی و ایجاد بانک اطلاعات و بهره گیری از مدل های کسب و کار نوین از دیگر راهکارهای ایجابی پیشنهاد شده برای مبارزه با تکثیر غیر قانونی است.
زینعلی عنوان کرد: ارائه خدمات و مشاوره حقوقی به اعضای انجمن برای اقدامات قانونی حقوق نشر ، هماهنگی و استفاده از ظرفیت‌های کارگروه صیانت اتحادیه ناشران، اقدام برای مسدود سازی کانال ها و سایت های مجازی متخلف، ارسال هشدارهای قانونی به ناقضان حقوق نشر به خصوص در فضای مجازی و جمع آوری اطلاعات و مستندات متخلفین برای تذکر و سایر اقدامات قانونی نیز از راهکارهای پیشنهادی سلبی برای مقابله با این مطلب است.

در صورت تمایل برای شنیدن مطالب عنوان شده در این نشست، می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

http://rooydadfarhangi.ir/farhang-archive/item/1496-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D...