گزارشی از نشست اصحاب نشر و صنوف وابسته با وزیر محترم ارشاد اسلامی جناب دکتر عباس صالحی

گزارشی از جلسه نشست روز گذشته اصحاب نشر و صنوف وابسته با وزیر محترم ارشاد اسلامی جناب دکتر عباس صالحی 

ضمن سپاس از سعه صدر و بینش بزرگوارانه و متواضعانه وزیر محترم که موجب فراهم آمدن نشستی شد که در آن ۲۳ نفر توانستند نظرات خود را پیرامون مشکلات نشر  و فرهنگ کشور ، بیان کنند ، از آنجا که فرصت تخصیص یافته برای هر فرد که نماینده انجمن و یا صنفی تاثیر گذار و فعال در عرصه فرهنگ است تنها ۵ دقیقه بود و بیش از آن نیز ممکن نبود ، ناگزیر در این نوشته از جایگاه مدیر مسئولی و سخنگویی انجمن  فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی مطالبی را بطور قلّ و دلّ خدمت وزیر فرهیخته و بزرگوارمان تقدیم می دارم:

جناب آقای دکتر صالحی عزیز 
 
با عرض سلام و سپاس مجدد، دیروز دوستان اغلب از موضع وجود مشکلات و تقاضای حمایت وزارت مطالبی را بیان کردند و از جمله من نیز به عنوان نماینده ناشران دانشگاهی خواهان مواردی همچون مذاکره حضرتعالی با وزیر محترم علوم ( بعد از تعیین ) و وزیر محترم بهداشت برای جلوگیری از کپی کتابهای دانشگاهی در دانشگاه ها شدم. اما سخنی که مجال بیان پیدا نکرد فراتر از آنها است و آن این که شما در زمانی متصدی وزارت شده اید که با همه دوران گذشته متفاوت است: 
وضع فرهنگ و بویژه فرهنگ مکتوب در جامعه به حد بحران رسیده است که خوشبختانه دغدغه همه دست اندرکاران نشر کشور نیز تلاش در راستای خروج از بحران است.
حضرتعالی در زمانی قبول مسئولیت کرده اید که آگاهی مردم از وضع موجود به برکت وجود فضای مجازی و بهره مندی از آن در بیشترین حد آن تا کنون است.
به وزارت در دولتی رسیده اید که ضمن برخورداری از مشی اعتدال و برآمدن از آرایی گسترده و بی نظیر، از حمایت نمایندگان محترم مجلس بیش از هر زمان دیگر و نیز از همراهی شهردار محترم تهران و حضور ایشان در نشست های هیئت دولت ( برخلاف دولت های اخیر) برخوردار است.
شما ضمن داشتن خانواده و تباری اهل علم و فضیلت، به لحاظ بهره مندی از حضور و تلمذ در حوزه، از حمایت جامعه مدرسین و بزرگانی برخوردارید که بخش عمده ای از آنان خود را موظف و مسئول به حضور در امر تصمیم سازی فرهنگی کشور می دانند. این تداخل و موازی کاری در گذشته و حال، ضمن جذب بخش عمده ای از بودجه تخصیص یافته به فرهنگ کشور، مشکلاتی را نیز پدید آورده است که تلاش برای رفع و یا کاهش آن برای حضرتعالی، از هر کس دیگری ممکن‌تر و آسان‌تر است .
انتخاب وزرایی همسو از جانب رئیس جمهور فهیم و هوشیار، موقعیتی استثنایی برای هماهنگی بین وزرای محترم به ویژه وزارت خانه های مرتبط با امر فرهنگ‌ فراهم آورده که پیش از این در چنین سطحی این هماهنگی موجود نبود .
و از همه مهمتر، به برکت بهره مندی مردم از فضای مجازی و مولتی مدیا، خوشبختانه اکنون آگاهی مردم، بویژه قشر دانشگاهی و فرهیخته، نسبت به وجود بحران در زمینه فرهنگ کشور و احساس مسئولیت برای تلاش در راستای رهایی از وضع موجود، بیش از هر زمان دیگر است و می تواند فرصتی مناسب برای برنامه ریزی و اجرا تلقی گردد .

جناب آقای صالحی عزیز، همه آنچه گفته شد راه انجام اقدامات اساسی در زمینه فرهنگ را هموار و به همین دلیل نیز مسئولیت شما را سنگین‌تر کرده است.
راهکار انجام کار فرهنگی نیز با توجه به آموخته ها نباید چندان دشوار باشد . عزمی راسخ و همراهانی نیک اندیش و استوارگام می خواهد که با توجه ویژه و اقدامات مناسب حضرتعالی که نمونه آن ارائه حکم معاونت فرهنگی به جناب دکتر سلگی است ، به نظر می رسد که دست یافتنی است.
جمله ای قابل تامل از مادر ترزا نقل شده است به این مضمون که کار خیر و درست لزوما نباید بزرگ باشد، اهداف بزرگ را می توان از کارهای کوچک و در دسترس شروع کرد از قبیل:
- تشویق کارکنان و به‌ویژه مدیران در سازمان ها و ادارات به مطالعه و برنامه ریزی برای پیگیری و بهره‌مندی از نتایج آن
- پذیرش ارباب رجوع توسط مدیران بدون تشریفات مرسوم
- توصیه به خود و دوستان برای ذکر منابع در مقالات و نوشته‌ها و سخنرانی‌ها ، جهت رهایی از فرهنگ شفاهی و نقل قول‌های بدون مرجع که یکی از آفات جدی جامعه است و موجب عدم احساس نیاز به مطالعه شده است بویژه در جوامع دانشگاهی و دانشجویی
و ...

امید که عزم جدی حضرتعالی در کنار همراهی سایر همکاران در دولت محترم، چشم انداز روشنی را در عرصه فرهنگی برای ایران عزیز به ارمغان آورد. 

ای دریغ از «تو» اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از «من» اگر مستم نسازد آفتاب
ای دریغ از «ما» اگر کامی نگیریم از بهار...

با آرزوی توفیق
محمدرضا ناجیان اصل
مدیرمسئول انجمن ناشران دانشگاهی